Čím je mesto Martin zaskočené a čo by malo robiť.

Autor: Peter Kubík | 14.3.2016 o 8:14 | Karma článku: 4,37 | Prečítané:  1693x

V posledných dňoch sa témou v médiách (výrazne zatienenou povolebným vývojom) stalo zablokovanie účtov mesta Martin exekútorom.

           REKAPITULÁCIA: Podľa rozsudku KS v Žiline z marca 2014 musí mesto Martin zaplatiť Martinovi Gargulákovi 3,4 mil Eur plus úroky (vtedy cca 8 miliónov, dnes cca 8,7 mil. Eur). Súd tak rozhodol na základe záväzného právneho názoru dovolacieho súdu, ktorý bol známy od roku 2010. Mesto sa odvolalo, pričom sa ale dalo očakávať, že vzhľadom k záväznému názoru dovolacieho senátu odvolaniu nebude vyhovené. A ani nebolo, Najvyšší súd SR vo februári 2015 právoplatne potvrdil rozsudok. Následne Martin Gargulák previedol pohľadávku na moju firmu PK Faktoring, s.r.o.

            V apríli 2015 podal generálny prokurátor v prospech mesta mimoriadne dovolanie a Najvyšší súd následne povolil odklad vykonateľnosti rozsudku. Ktorý ale naďalej platil a bol záväzný. Mesto odmietlo dohodu o platení v splátkach a začala sa exekúcia. Exekútor oznámil v septembri 2015 začatie exekúcie a zakázal mestu nakladať s majetkom podliehajúcim exekúcii. Nastal teda stav (v septembri 2015!), keď mesto nesmelo nakladať so svojím majetkom a exekútor mohol blokovať účty mesta.

            Medzičasom, v júni 2015, vydal Európsky súd pre ľudské práva tri rozsudky proti SR, v ktorých skonštatoval neprípustnosť mimoriadnych dovolaní v obdobných prípadoch. Najvyšší súd SR to akceptoval. Za obdobie od konca júna do konca decembra 2015 rozhodoval NSSR o 29 prípadoch obdobných mimoriadnych dovolaní. Podľa mojich vedomostí všetky odmietol. Ktokoľvek znalý veci teda očakával, že ani tridsiate mimoriadne dovolanie nedopadne inak. Mesto podalo námietky proti exekúcii, ktoré súd v novembri 2015 s konečnou platnosťou zamietol. Od konca novembra bolo teda každému jasné nielen to, že mimoriadnemu dovolaniu nebude s najväčšou pravdepodobnosťou vyhovené, ale aj to, že dňom doručenia rozhodutia súdu bude exekútor nielen môcť, ale podľa zákona bude aj povinný exekuovať majetok dlžníka. Museli preto očakávať, že exekútor účty zablokuje a dá príkaz banke na prevedenie peňazí na účet exekútora.

            Mesto, ktoré bolo povinné už na základe rozsudku NSSR z februára 2015 zaviesť ozdravný režim a požiadať o nútenú správu, to neurobilo. Mimochodom, keby to urobili tak, ako im to zákon prikazuje, tak mohla byť nútená správa dávno zavedená, peniaze mesta by boli sústredené na účte nútenej správy a nepodliehali by exekúcii. Neznamenalo by to zastavenie exekúcie - exekútor by mohol exekuovať iný majetok, ale bežná prevádzka mesta by fungovala v podstate v „normálnom“ režime.

            OK, stalo sa. Čo teraz? Po doručení uznesenia NSSR (obom stranám bolo doručené pondelok 7.3.) som ho v utorok 8.3. poslal e-mailom primátorovi, prednostke Mestského úradu a poslancom mestského zastupiteľstva s výzvou na okamžité platenie. Nakoľko 10.3. sa konalo zasadnutie Mestského zastupiteľstva, exekútora som požiadal, aby počkal do 10.3. a zatiaľ ešte účty mesta neblokoval. Chcel som dať mestu čas, aby vec riešili a pristúpili k plateniu. Neodpovedal nikto. Tak som exekútora požiadal, aby už ďalej neodkladal exekúciu a postupoval v zmysle Exekučného poriadku. Požiadal som ho však ešte o jeden ústretový krok voči mestu: aby neblokoval všetky mestské účty, ale aby jeden nechal voľný. Aj tak urobil, s jedným účtom (vo VÚB) môže mesto neobmedzene nakladať. Môže prípadne naňho presmerovať platby. Na moje prekvapenie však v médiách zaznelo, že blokované sú všetky účty, to isté mi telefonicky uviedol aj primátor a prednostka mestského úradu. Zrejme nemali správne informácie. Faktom však je, že v obmedzenom režime s použitím účtu vo VÚB mesto môže fungovať, prijímať platby a platiť záväzky bežnej prevádzky.

            Mesto Martin je opäť zaskočené situáciou, ktorú mohlo dlhé mesiace dopredu predvídať a koná, ako keby som to bol ja, kto je povinný postupovať tak, aby mesto pri exekúcii čo najmenej „trpelo“. Ja síce beriem ohľady na obyvateľov Martina, ktorí problém nespôsobili a ani nemali možnosť ho riešiť, ale povinnosť eliminovať negatívne dôsledky exekúcie majú zvolení zástupcovia mesta. Jednoduchá možnosť ako situáciu zmierniť, tu je: mesto môže zaplatiť okamžite to, čo má k dispozícii a o platení zvyšku môže uzavrieť dohodu, ktorej som otvorený. Podľa mojich informácií mesto aktuálne disponuje sumou takmer 3 milióny Eur, ktoré zrejme sú blokované na jeho účtoch a nemôže s nimi nakladať. Presne to neviem, túto informáciu mi exekútor nemôže poskytnúť, ale vzhľadom k tomu, že hospodárenie dlžníka už dlhší čas sledujem, zrejme je to správny údaj. Takže mesto má elegantnú možnosť, ako z tejto dočasnej šlamastiky so zablokovanými účtami vyjsť bez toho, že by bola dotknutá prevádzka mesta, tankovanie do mestských áut, sociálne služby, prevádzka úradu, čistenie komunikácií a podobne: zaplatiť sumu cca 2,5 mil. Eur a ohľadom zvyšku dlh uznať a záväzne sa dohodnúť na termíne a spôsobe úhrady. Pre mesto vo finančnej kondícii Martina (tá je pomerne dobrá, v tom má primátor pravdu) nie je problém získať na tento účel úver s 10-15 ročnou splatnosťou pri úročení hlboko pod 2% ročne. Tým pádom môže problém úhrady rozložiť na dlhšie časové obdobie a celý dlh uhradiť rádovo v týždňoch. Takže ak mesto chce, aby sa exekúcia nadmerne nedotkla jeho prevádzky a aby to občania príliš nepocítili, vie, čo má robiť.

 

            Peter Kubík

 

            PS pre osoby s právnickým vzdelaním:

            na rokovaní Mestského zastupiteľstva 10.3. zaznelo, že mesto ešte vkladá určité nádeje do ústavnej sťažnosti. Citujem z uznesenia NSSR z 25.2.2016: „žalovaný, ktorý podal podnet na podanie mimoriadneho dovolania nenamietal nesprávne právne posúdenie súdom prvého stupňa o ním vznesenej námietke premlčania práva v odvolaní a nepodal ani dovolanie pre vady konania, ktoré naznačuje vo svojom vyjadrení k mimoriadnemu dovolaniu. Teda opomenul účinne hájiť svoje práva, ktoré zákon poskytuje dotknutej osobe. Opomenutie využitia opravného prostriedku nemôže byť nahradené mimoriadnym dovolaním generálneho prokurátora“.

 

A citujem ešte § 53 Zákona o konaní pred Ústavným súdom, podľa ktorého Sťažnosť nie je prípustná, ak sťažovateľ nevyčerpal opravné prostriedky alebo iné právne prostriedky, ktoré mu zákon na ochranu jeho základných práv alebo slobôd účinne poskytuje a na ktorých použitie je sťažovateľ oprávnený podľa osobitných predpisov.“

            Kto má uši, nech počúva, kto má oči, nech vidí...

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Ďalší spor v koalícii, ministra za SNS kritizuje jeho tajomník z Mosta

Na čom bude lietať slovenská armáda v budúcnosti, mal povedať minister obrany do konca septembra. Rozhodnutie chce oddialiť o rok, čo je podľa Ondrejcsáka zásadný problém

DOMOV

Pellegriniho úradníčka má blízko k IT firme spájanej s Počiatkom

Žiláková má mať vzťah so šéfom Anextu.

KOMENTÁRE

Cigáni budú v nebi pred vami

Evanjelium je o prekonávaní hraníc a nie ich kultivovaní.


Už ste čítali?